Rodzaje ubrań strażackich

Każdy strażak posiada prawo do własnego umundurowania. Nie ma znaczenia czy służy w Ochotniczej Straży Pożarnej czy jest zawodowcem. Jest to zaszczyt ale i zobowiązanie. Ubranie strażackie może być bojowe, koszarowe oraz galowe.

Na większą akcję – umundurowanie bojowe.

Ubranie strażackie bojowe to najbardziej charakterystyczny ubiór strażaka. Składa się z dwuczęściowego ubrania ochronnego, butów ochronnych, hełmu oraz kominiarki. Odzież bojowa jest stosunkowo ciężka i obszerna, nie krępuje jednak ruchów strażaka. W ubraniu bojowym strażak może bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, np. uczestniczyć w gaszeniu pożaru. Ważne jest aby bojowe ubranie strażackie było wykonane starannie i z dobrej jakości materiałów, każde niedociągnięcie bowiem, może zaważyć na jego zdrowiu i bezpieczeństwie.

Do codziennych zadań – umundurowanie koszarowe.

Koszarowe ubranie strażackie to zdecydowanie najwygodniejszy rodzaj umundurowania na podorędziu strażaka. Składa się z bluzy i spodni, butów na twardej podeszwie, czapki z daszkiem oraz logiem, kamizeli i dystynkcji. Tego typu ubranie strażackie noszone jest podczas imprez, świąt, zawodów, szkoleń oraz zabezpieczania imprez.

Od święta – umundurowanie galowe.

Galowe ubranie strażackie jest obowiązkowe podczas świąt strażackich, kościelnych i państwowych oraz we wszystkich sytuacjach, gdy strażak oficjalnie reprezentuje swoją jednostkę. W skład umundurowania galowego wchodzi marynarka, biała koszula, spodnie oraz wyjściowe buty. Całości dopełnia krawat, sznur, dystynkcje oraz charakterystyczna czapka – rogatywka.